Publicerat 

Välkommen att bli medlem!

Du som vill bekänna Jesus Kristus som Herre och frälsare är inbjuden som medlem i vår församling.

Alla, som söker sig närmare Kristus i bön och samtal, i gudstjänst eller i kärlekens gärningar bland medmänniskorna, hör till församlingens gemenskap och omsorg. Alla är på väg och delar erfarenheterna av sökande, växt och upptäckt av hur Gud uppenbarar sig bland människor.

Församlingen består av dem som i tro och förväntan svarar ja på Guds inbjudan till det nya livets gemenskap. Den personliga tron kan uttryckas på olika sätt vid skilda tider och åldrar. Detta är uttryck för att det kristna livet och tron hålls samman av sitt centrum, Jesus Kristus, och inte av sina gränser.

Vill du bli medlem så kan du kontakta

Pastor Ove Sommar

Tel 0760-23 54 24

ove.sommar@stuvstakyrkan.se