Följ med på resa till Israel och Palestina

Välkommen med på Stuvstakyrkans och Studieförbundet Bildas studieresa till Israel och Palestina den 9-16 maj 2024.

Vi reser för att uppleva några av Bibelns berättelser på plats. Vi kommer också att träffa människor som lever mitt i en av vår tids stora konflikter. Hur påverkar det människors vardag att leva i ockupation och i skuggan av den mur som skiljer land och människor åt? Vi möter människor och organisationer som arbetar för att bygga broar mellan tre folk. Vi möter kristna och firar gudstjänst med kyrkor och församlingar i olika kyrkotraditioner.

Efter kyrkkaffet den 24 september kl. 12.30 har vi en samling med utförligare information och möjlighet att ställa frågor inför resan. Läs gärna vår resebroschyr.

Sista anmälningsdag är den 30 september. Först till kvarn gäller så vänta inte med din anmälan.

All information finns i följande folder: