Var med och sjung en jazzmässa

Vill du vara med och sjunga en nyskriven jazzmässa?


14 maj kommer Chorus Celeste att sjunga ”I din härlighet” Det är en mässa på svenska i jazzstil. En trio bestående av gitarr, bas och
trumpet kommer vara med och spela. Musiken har lite andra klanger än vad man som körsångare kanske är van vid, men det går bra att vara med även om man inte är van notläsare och mest sjungit andra stilar.

Text och musik är skrivet av Kitte Ström som jobbar som sångerska, körledare, arrangör och som även skriver mycket musik i jazzstil.

Chorus Celeste sjöng mässan i Huddinge kyrka och det blev mycket uppskattat. Nu gör vi om det och bjuder in fler sångare att vara med.

Vi börjar öva tisdag 28 mars och övar varje tisdag (utom 11 april då det är påsklov) kl. 19-21. Det kommer att finnas möjlighet till extra övning kl. 18:30-19 för dom som vill. Noter får man på plats. Platsen är Stuvstakyrkan, Mellanskogsvägen 1, Huddinge.

Kostnad är 300 kr.

Man anmäler sig via Studieförbundet Bilda. www.bilda.nu/i-din-härlighet

Har man frågor går det bra att höra av sig till körledare.
kittesmusik@gmail.com