Välkommen till Öppet hus

Välkommen till Stuvstakyrkan på torsdagskvällar till drop in i församlingsvåningen mellan klockan 18 och 21.

Stickcaféet utvecklar verksamheten och bjuder in till Öppet hus:

Du kan fika, samtala, sticka, virka, lägga pussel, spela sällskapsspel eller måla akvarell.

Vi serverar enkelt fika till självkostnadspris.

Under våren kommer vi även att ha en utställning med babyfiltar och babykläder som vi har stickat och virkat. Efter utställningen ska de skickas till våra samarbetskyrkor i Kongo Brazzaville och Kongo Kinshasa, för att delas ut vid förlossningskliniker. Torsdag den 20 april blir det vernissage och sedan kommer utställningen att finnas kvar i kyrkan några veckor framåt.

Kom de torsdagar som passar dig, en kort stund eller hela kvällen. Ta gärna med en vän, granne, arbetskamrat eller släkting.

Hoppas att vi ses!