Välkommen till utedag vid Sundby gård!

Lördag den 5:e september, klockan 10 – ca 16, är det dags!

Vi planerar en dag ute när vi umgås och har roligt tillsammans. Dagen kommer bland annat att innehålla mångkamp, tipspromenad, andakt och framför allt tid att umgås. Vi planerar för handsprit och avstånd genom dagen! Det kommer att finnas möjligheter att promenera men också att delta genom att mest sitta. Ta gärna med bärbar stol om du vill eller behöver.

Man blir ofta hungrig i naturen. Du packar din egen matsäck för två fikatillfällen och lunch.

På eftermiddagen finns tid för kubb, boule eller andra utespel. Ta gärna med om du vill bidra med något spel.

Till Sundby Gård tar du dig med egen bil, cykel eller allmän buss. Om du behöver samåka går det nog att lösa. Kanske tar du dig dit själv men önskar transport av en välfylld picknickkorg eller fällbar stol. Fyll i så fall i det i anmälan.

Anmäl dig via följande länk:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfjKMlB9sV4qH4-u-QI0f7-LZkeI7be40UPoMniqDIMoNKP5Q/viewform?usp=sf_link

eller ring Karin Fritzson (070-575 44 98)

Sista anmälan: Söndagen 30 augusti. (Vi ska inte vara mer än 50 personer – först till kvarn…)

VÄLKOMMEN!!