Två måndagskvällar med Bibliodrama

Publicerat 

Under två kvällar i höst närmar vi oss bibeltexter från Apostlagärningarna.

 Vid det första tillfället, 7 oktober, läser vi Apg 2:14. Där berättas om det som hände på pingstdagen. Även om det är långt till pingsthelgen är dess händelser viktiga i kyrkans liv, och tål att läsas igen och igen.

Bibliodrama är ett nytt och spännande sätt att närma sig Bibeln. Genom t.ex. improvisationer, musik, måleri och samtal närmar man sig en text i grupp. Det handlar inte om att ”kunna spela teater” eller att ”kunna Bibelns texter”, utan om att få bättre kontakt med sitt inre och bibeltexten. 

Vid det andra tillfället, 4 november, så läser vi Apg 10:9, som handlar om bön och om aposteln Petrus val av plats för att be. 

Du är välkommen att vara med på båda kvällarna eller en av dem. Det går bra att komma med kort varsel, men ring eller maila gärna och anmäl dig: 070 – 273 17 57. eva.danneholm@equmeniakyrkan.nu.

Tid: Måndagar 7/10 och 4/11, kl 19.00 – 21.00.

Ingen kostnad. Fika till självkostnadspris finns mellan 18.15-18.50.

Eva Danneholm