Tillsammans i tystnad – en dags retreat i Stuvstakyrkan

Det är tidig lördagsmorgon i Stuvsta. Människor i olika åldrar söker sig till kyrkan. Eva Danneholm, retreatledare, har redan varit där både under fredagen och tidigt på lördagsmorgonen. Ett härligt frukostbord är dukat, i alla kyrkans rum finns vackra blommor och levande ljus. I kyrksalen är ljusbäraren tänd. Här finns möjlighet till meditation, bön, stillhet, vila…

Deltagarna slår sig ner vid frukostbordet, presenterar sig kort (en del har aldrig setts förr) och nu delar vi frukost! Eva informerar om dagens innehåll och den tystnad vi går in i efter en andaktsstund.

Här finns möjlighet att bara släppa allt, bara vara sig själv med egna tankar, kanske läsa en bok, skriva något, lyssna på skön musik, ta en promenad i det vackra vårvädret…

Vi delar en härlig vegetarisk lunch också den under tystnad – en skön gemenskap! Sen eftermiddag ses vi igen kring ljusbäraren i kyrksalen och delar några tankar med varandra. (Ingen får hjälpa till att ”städa undan”.) Det känns skönt, avspänt, lite svårt att börja tala… när vi lämnar kyrkan och är åter i det ”vanliga”! TACK, Eva!