Klubbensborg – ditt utflyktsmål i sommar

Publicerat 

Besök gärna Klubbensborg i sommar. Det är söderförsamlingarnas fritidsgård i Mälarhöjden. Adressen är Klubbensborgsvägen 27 alldeles  intill Mälarens strand. Husen är från 1700- och 1800-talet och är kulturskyddade med tanke på den unika historia som finns bakom varje hus. Klubbensborg är en idyllisk oas på lagom avstånd från storstadens puls. Här finns café, vandrarhem, camping och kanoter.

Längst ut på den lummiga halvö där Klubbensborg är beläget, ligger Café Uddvillan. Här kan man dricka kaffe, äta hembakat bröd och goda smörgåsar. På sommaren serveras även en enklare lunch på vardagar. Framförallt kan man njuta av den rogivande och vackra utsikten över Mälaren. Caféets öppettider är 11-17 på vardagar och 11-18 på helger. På söndagseftermiddagarna ordnas musikprogram kl. 15.00 (se kalendariet).

Väl mött i sommar!