Gospelsväng men också tänkvärda texter

Den 9 maj var det Stuvsta Gospels vårkonsert och kyrkan var fullsatt.

Det blev så klart ett ordentligt gospelsväng men också lugnare takter med tänkvärda texter. Kvällen handlade om att hitta glädjen och tacksamheten oavsett hur livet ser ut. Handklapp och leenden blev till en våg av värme och glädje som spreds till oss i publiken.

I morse på bussen fick jag ett annat exempel på detta, då en förskoleklass klev på vid biblioteket. Alla bar på en färgglad kasse, alla, utom de vuxna.

En pojke hamnade mitt emot mig och berättade glatt att han hade en bok i kassen. Han hade fått en bok som han inte behöver lämna tillbaka. Det var verkligen inte något han hade räknat med. Han resonerade vidare, att han då han själv läst boken faktiskt skulle kunna låna ut den till någon annan. ”Fast bara om den är bra”.

Vi kan alla på enkla sätt sprida glädje till varandra genom att dela med oss av det vi gillar.

Det påmindes vi om på gospelkörens konsert. Tack för en glädjekick!