Hjalmar Gullberg – 1900-talets mest läste lyriker

Publicerat 

På RPG-träffen  den 7 november i Stuvstakyrkan berättade Berit Eriksson om Hjalmar Gullberg (1898-1961).

Gullberg som var mycket begåvad, tog studenten, studerade latin, grekiska och litteraturhistoria, blev bland annat filosofie hedersdoktor vid Lunds universitet. Han skrev många böcker, men han är mest känd som poet.

Han var chef för Radioteatern i 15 år och startade programmet Dagens Dikt som sänds fortfarande. Gullberg blev invald i Svenska Akademien 1940 på stol nr 7 efter Selma Lagerlöf.

På RPG-träffen sjöng Ove Sommar Den tänkande lantbrevbäraren som skrevs av Hjalmar Gullberg och tonsattes av Gunnar Turesson 1947.

Han var väl insatt i Bibelns budskap och den kristna tron, men hade även studerat andra religioner.

Under de sista åren plågades han svårt av en mystisk muskelsjukdom och levde ett ganska hopplöst liv. Hans död var ett väl genomtänkt självmord. Efter sin sista måltid iklädd badbyxor, gick han lugnt ner till badbryggan och simmade ut för att dö.

 Rolf Kassberg