Studentboende i Stockholm – inklusive församling!

Publicerat 

Stuvstakyrkan i Huddinge erbjuder boende till studenter som engagerar sig i församlingens arbete. Inflyttning vid höststarten 2018. För närvarande finns två nyrenoverade trerumslägenheter i församlingens fastighet. Varje student har sitt eget sovrum. Vardagsrum, kök och badrum delas med ytterligare en person. Totalt kan vi ta emot fyra studenter fördelade på två lägenheter. Var och en har sitt eget kontrakt och står för sin egen hyra. Vi söker dig som ska studera i Stockholm och vill engagera dig i vår församling. På www.stuvstakyrkan.se kan du läsa om våra olika verksamheter och ladda ner vårt församlingsblad. Vi har ett rikt gudstjänst- och musikliv, stor scoutverksamhet, tonår och ett diakonalt samarbete med Hela Människan. Skicka din ansökan till stuvstakyrkan@stuvstakyrkan.se Ange ”Studentboende” som ämne. Skriv på vilket sätt du skulle kunna bidra i försam